Gå til hovedindhold

Et kig værd - og et godt sted at drive virksomhed

Ingen Binding
Gården tilhørende  lejemålene på Kigkurren 8
Renovering af lejemål på kigkurren 8G, 2300 København S
Istandsættelse af lejemålet på Kigkurren 8G
Slagteren nær lejemålet på kigkurren 8G, 2300 København S
Området ved Kigkurren og Islands Brygge
Metrostation nær Kigkurren 8, 2300 København S
Havnefronten nær lejemålet på kigkurren 8G, 2300 København S
Møbleret plantegning til hørende lejemålet Kigkurren 8G, 2. tv., 2300 København S
Umøbleret plantegning til hørende lejemålet Kigkurren 8G, 2. tv., 2300 København S
Gården tilhørende  lejemålene på Kigkurren 8
Renovering af lejemål på kigkurren 8G, 2300 København S
Istandsættelse af lejemålet på Kigkurren 8G
Slagteren nær lejemålet på kigkurren 8G, 2300 København S
Området ved Kigkurren og Islands Brygge
Metrostation nær Kigkurren 8, 2300 København S
Havnefronten nær lejemålet på kigkurren 8G, 2300 København S
Møbleret plantegning til hørende lejemålet Kigkurren 8G, 2. tv., 2300 København S
Umøbleret plantegning til hørende lejemålet Kigkurren 8G, 2. tv., 2300 København S

59.906

405 m2 kontor
40-50 arbejdspladser

Historie, højt til loftet og levende byliv på Islands Brygge.

Der ligger mere i navnet Kigkurren, end bare den finurlige ordlyd. Navnet stammer fra en gammel udkigspost ved Langebro, hvor en såkaldt kig-kurv holdt øje med indsejlingen til København fra syd. I dag er der hverken fæstningsværk eller udkigskurv, men Kigkurren har stadig udsyn til noget interessant: et levende kvarter, hvor erhverv, kreativitet og byliv mødes.

Her på Islands Brygge er du tæt på havnefronten, caféerne, restauranterne og det livlige bymiljø omkring Bryggen. Metro og busser ligger få minutters gang væk, og på cykel er der kort vej over Bryggebroen til Fisketorvet og resten af byen.

Det er med andre ord et sted, hvor arbejdsdagen ikke behøver slutte ved hoveddøren.

Højt til loftet. På mere end én måde.

På 2. sal i Kigkurren 8G finder du 405 m² kontor med 3,36 meter til loftet, masser af dagslys og en rå, urban karakter.

De synlige søjler giver lejemålet et rustikt udtryk, mens de lyse trægulve understreger lokalernes lys. Med lysindfald fra to sider får rummene en åben og luftig atmosfære, som giver gode rammer for både koncentration og samarbejde.

Her får I to mødelokaler og et nyt køkken med kogeø. Køkkenet kan være det naturlige samlingspunkt til morgenkaffen, frokosten eller den hurtige snak mellem møderne.

Og når I har været ude, behøver I ikke tage trapperne. Elevatoren går direkte til lejemålet.

Et sted med plads til mere

Kigkurren er ikke bare en adresse. Det er et kvarter med en særlig blanding af industrihistorie, kreativitet og moderne byliv. Den karakteristiske fabriksbygning fra omkring 1919, opført til De Danske Cigar- og Tobaksfabrikker, er blandt områdets historiske pejlemærker.

I dag har iværksættere, musikere og virksomheder indtaget kvarteret, mens havnefronten og byens tilbud ligger lige uden for døren.

Beløb er ex. moms (dog vises boliger altid inkl. moms). Vi tager forbehold for prisændringer samt eventuel udlejning.

  • Anvendelse Kontor
  • Momsregistreret lejemål Lejemålet er momsregistreret
  • Lejebetaling Månedsvis forud
  • Lejeregulering Nettoprisindeks, dog min. 3%
  • Depositum Svarende til 3 måneders leje
  • Forudbetalt leje Ingen
  • Overtagelse fra 1. januar 2027
  • Energimærke D
  • Bindingsperiode Ingen

Nye kunder i Jeudan bydes velkommen med følgende særlige fordele:

  • Ingen binding: Der er ingen uopsigelighed på dit nye kontorlejemål i København, som altid kan opsiges med 3 måneders varsel.

  • Ingen dobbelt husleje: Når du flytter ind i et Jeudan-kontor, dækker vi den billigste husleje i op til 6 måneder, så du kan flytte ind med det samme.

  • Frihed til at skrue op eller ned: I Jeudan kan vi altid hjælpe dig med flere eller færre m2 – og en let og billig overgang til nye lokaler.  

  • Istandsat lejemål: Dit kontorlokale i København er istandsat ved indflytning.

Derudover tilbyder vi også: 

  • Depositum udgør 3 måneders leje og kan erstattes af en bankgaranti.

  • Månedlig lejebetaling. Hos Jeudan betaler du din leje en måned forud.

  • 2 handyfolk i 1 dag, der samler og monterer dine ting og hjælper dig godt på plads.

  • Sparring om indretning og design af dit nye kontorlejemål med vores arkitekter.

  • Adgang til abonnementsparkering i et af Jeudans p-huse i København.

  • Adgang til services som rengørings-, plante-, og håndværkerservice samt konferencelokaler og bistro.

  • 24-timers adgang til akut assistance, hvis du får brug for hjælp til et ødelagt rør, larm i opgangen, skybrud, indbrud m.m. på 7010 6070. 

Ovenstående gælder udvalgte lejemål indtil den 31. december 2026. 

Beliggenhed

Hvid facade på kontorlejemål på bryggen på Kigkurren

Kigkurren, hvad er det for én? Det betyder udkigspost på et fæstningsværk, og sådant et lå der i gamle dage ved Langebro, der forbinder København med Islands Brygge. I dag er Kigkurren navnet på den åbne plads, der ligger i det kreative kvarter på Islands Brygge, hvor blandt andet iværksættere, musikere og virksomheder får kvarteret til at summe. Du er tæt på selve Bryggen med dens mange caféer, restauranter og den levende havnefront. Transportmuligheder er der masser af - metro og busser kører få meters gang derfra. Kvarteret giver dig gode parkeringsmuligheder, og er du på cykel, kan du tage den buede bro lige over til Fisketorvet.

Kontakt os om en fremvisning

Har du spørgsmål eller vil du gerne se lejemålet, så udfyld nedenstående eller ring til os, så finder vi sammen en tid der passer dig.

Kontakt vores salgsafdeling direkte på

7010 6070
Jeudan salgsafdeling