Gå til hovedindhold

Historisk kontor på hjørnet af havnepromenaden

Udlejet
Facade tilhørende Havnegade 27, 2.sal, 1058 København K
Indgang tilhørende Havnegade 27, 2. sal, 1058 København K
Kontor tilhørende Havnegade 27, 2. sal, 1058 København K
Mødelokale tilhørende Havnegade 27, 2. sal, 1058 København K
Møderum tilhørende Havnegade 27, 2. sal, 1058 København K
Lokale tilhørende Havnegade 27, 2. sal, 1058 København K
Tekøkken tilhørende Havnegade 27, 2. sal, 1058 København K
Udsigt tilhørende Havnegade 27, 2. sal, 1058 København K
Facade tilhørende Havnegade 27, 2.sal, 1058 København K
Indgang tilhørende Havnegade 27, 2. sal, 1058 København K
Kontor tilhørende Havnegade 27, 2. sal, 1058 København K
Mødelokale tilhørende Havnegade 27, 2. sal, 1058 København K
Møderum tilhørende Havnegade 27, 2. sal, 1058 København K
Lokale tilhørende Havnegade 27, 2. sal, 1058 København K
Tekøkken tilhørende Havnegade 27, 2. sal, 1058 København K
Udsigt tilhørende Havnegade 27, 2. sal, 1058 København K
Udlejet
451 m2 kontor
32 arbejdspladser

Smukke detaljer og moderne faciliteter – uden binding

Drømmer I om den helt rigtige adresse til jeres virksomhed midt i centrum med både luft, himmel og havn? Så kig forbi Havnegade, hvor byen åbner sig mod vandet og viser sig fra sin bedste side. Herfra kan I indfri, alt hvad jeres københavnerhjerte kan begære. I kan nyde en stille stund langs havnepromenaden eller en forretningsfrokost i Nyhavn. Måske vil I hellere udforske, hvad Kongens Nytorv og området omkring byder på af gallerier, butikker og cafeer. Valget er jeres. Og når I skal til og fra, så hop på bus eller metro, der kører lige om gadehjørnet. Er du på jagt efter et kontor omgivet af unikke detaljer? Så træd indenfor på Havnegade 27. Tag elevatoren eller trappen op til hjørnekontoret på 2. sal. Allerede i den farverige opgang, dekoreret af Poul Gernes, står det klar at der her, er tale om en ejendom udover det sædvanlige – og slår du dørene op, vil du møde 451 flotte kontorkvadratmeter, der nu kan danne rammerne for din virksomhed. Lejemålet består af fem alsidige rum, der kan tilpasses dine behov – hvad enten du har brug for storrumskontorer, mindre kontorrum, mødelokaler, loungeområder eller noget helt andet. Kontoret er også udstyret med et praktisk tekøkken, tre toiletter og et rummeligt gangareal. Med sin hjørneplacering får du en fantastisk udsigt over både Københavns havn og Tordenskjoldsgade direkte fra dit skrivebord. Og når sulten melder sig, kan du og dine medarbejdere nyde frokosten i ejendommens egen bistro. Ejendommen ligger tæt på nogle af Københavns mest populære attraktioner, som Havnepromenaden og Slotsholmen, samt et væld af velrenommerede spisesteder og indkøbsmuligheder. Desuden er der kun 10 minutters gang til Jeudans parkeringshus på Sankt Annæ Plads, hvor du nemt kan finde en parkeringsplads. Vi glæder os til at byde dig og din virksomhed velkommen hjem på Havnegade 27, 2. sal.

Beliggenhed

røde murstensbygninger havnegade kontor

Drømmer I om den helt rigtige adresse til jeres virksomhed midt i centrum med både luft, himmel og havn? Så kig forbi Havnegade, hvor byen åbner sig mod vandet og viser sig fra sin bedste side. Herfra kan I indfri, alt hvad jeres københavnerhjerte kan begære. I kan nyde en stille stund langs Havnepromenaden eller en forretningsfrokost i Nyhavn. Måske vil I hellere udforske, hvad Kongens Nytorv og området omkring byder på af gallerier, butikker og cafeer. Valget er jeres. Og når I skal til og fra, så hop på bus eller metro, der kører lige om gadehjørnet.

Arkivbillede af Havnegade 23

Ejendomshistorie

International historicisme i Danmark

Havnegade ligger i kvarteret Gammelholm ud til Københavns Havn. Området, tidligere kendt som Bremerholm, var hjemsted for orlogsværftet. Arkitekt Ferdinand Meldahl planlagde den nye bydel, som blev anlagt fra 1861 til 1877 med ni nye gader og store beboelsesejendomme. Ejendommen på Havnegade 23, opført af Meldahl i 1865, er inspireret af det venetianske palads Ca’ Vendramin Calergi og er et tidligt eksempel på international historicisme i Danmark.