Det giver altså lidt ekstra at gå på arbejde i et palæ. Og med dit nye kontor på Sankt Annæ Plads 13 bliver din virksomhed del af et eksklusivt kontormiljø i en af Københavns fineste renoverede palæ-ejendomme midt i Frederiksstaden, det kongelige nabolag. Den grønne Sankt Annæ Plads med de brede fortove ligger helt tæt på Amalienborg med den berømte altan, Ofelia Plads med Skuespilhuset (og Jeudans p-anlæg under Ofelia Plads), Bredgade med butikker, kunsthuse og restauranter, Kongens Nytorv med busser og metro og Nyhavn med liv og stemning.
Sankt Annæ Plads 13, 5. sal, 1250 København K
74.562 kr./md.
74.562 kr./md. kr./md.
Se frem til egen terrasse, et hav af faciliteter og særlige fordele
Drømmer du om en unik og imponerende beliggenhed til din virksomhed? Så tag trappe- eller elevatorturen op til den rummelige 5. sal på Sankt Annæ Plads 13. På vejen vil du bevæge dig igennem en af byens fineste opgange og på toppen af det historiske Prins Wilhelms Palæ, kan du slå dørene op til hele 539 veludstyrede kontorkvadratmeter. Kontoret består bl.a. af to lyse og indbydende storrumskontorer, mødelokaler i forskellige størrelser, to tekøkkener og tre toiletter. Rummene er delvist opdelt af moderne glasvægge, der sammen med de mange skrå tagvinduer, sikrer lyse og imødekommende lokaler. Kontorets placering på 5. sal giver en unik udsigt over byens tagrygge og vartegn. Og er det ikke nok at opleve udsigten igennem vinduet, kan den – og solens stråler - med fordel nydes på kontorets private tagterrasse. Her får du med andre ord et kontor, hvor hverken faciliteter, historiske detaljer eller naturligt lys er en mangelvare. Er det det, du går og mangler? Bestil en fremvisning og lad os byde dig indenfor.
- Leje pr. md. inkl. drift og forbrug 106.853 kr.
- Leje pr. år inkl. drift og forbrug 1.282.223 kr.
- Leje pr. md. (ex. drift og forbrug) 74.562 kr.
- Aconto energibidrag 6.543 kr.
- Aconto driftsudgifter 13.352 kr.
- Aconto fællesydelser 12.396 kr.
- Leje pr. md. inkl. drift og forbrug 106.853 kr.
- Leje pr. år (ex. drift og forbrug) 894.740 kr.
- Aconto energibidrag 78.513 kr.
- Aconto driftsudgifter 160.221 kr.
- Aconto fællesydelser 148.749 kr.
- Leje pr. år inkl. drift og forbrug 1.282.223 kr.
Beløb er ex. moms (dog vises boliger altid inkl. moms). Vi tager forbehold for prisændringer samt eventuel udlejning.
- Anvendelse Kontor
- Momsregistreret lejemål Lejemålet er momsregistreret
- Lejebetaling Månedsvis forud
- Lejeregulering 100% nettoprisindeks
- Depositum Svarende til 3 måneders leje
- Forudbetalt leje Ingen
- Overtagelse fra 1. august 2023
- Energimærke Undtaget grundet fredning
- Bindingsperiode Ingen
Som ny kunde hos Jeudan, tilbydes du følgende særlige fordele:
- Ingen binding: Der er ingen uopsigelighed på dit nye kontorlejemål, som altid kan opsiges med 3 måneders varsel.
- Frihed til at skrue op eller ned: I Jeudan kan vi altid hjælpe dig med flere eller færre m2 – og en let og billig overgang til nye lokaler.
- Istandsat lejemål: Dit kontorlejemål er istandsat ved indflytning.
Herudover byder vi også:
- Depositum udgør 3 måneders leje og kan erstattes af en bankgaranti.
- Månedlig lejebetaling. Hos Jeudan betaler du din leje en måned forud.
- 2 handymen i 1 dag, der samler og monterer dine ting og hjælper dig godt på plads.
- Sparring om indretning og design af dit nye kontorlejemål med vores arkitekter i Jeudans showroom.
- Adgang til abonnementsparkering i et af Jeudans p-huse i København.
- Adgang til services som rengørings-, plante-, og håndværkerservice samt konferencelokaler og bistro.
- 24-timers adgang til akut assistance, hvis du får brug for hjælp til et ødelagt rør, larm i opgangen, skybrud, indbrud m.m. på 7010 6070.
Ovenstående gælder udvalgte lejemål indtil den 31. december 2023.
Beliggenhed

Vi gør det nemt for dig at drive virksomhed

Ejendomshistorie
Historien om Prins Wilhelms Palæ på Sankt Annæ Plads 13
På Sankt Annæ Plads er 13 et lykketal. Her ligger Prins Wilhelms Palæ på hjørnet for enden af husrækkerne Sankt Annæ Plads og Amaliegade midt i den gamle, smukke Frederiksstad i hjertet af København.

Parkering
Parkeringshuset på Sankt Annæ Plads
Parkeringshuset på Sankt Annæ Plads er det oplagte valg, hvis I skal i Det Kongelige Teater, i Skuespilhuset eller til event på Ofelia Plads. Vores moderne, underjordiske parkeringshus på Sankt Annæ Plads er klar til at byde jer velkommen.
Kontakt os om en fremvisning
Har du spørgsmål eller vil du gerne se lejemålet, så udfyld nedenstående eller ring til os, så finder vi sammen en tid der passer dig.
Kontakt vores salgsafdeling direkte på
7010 6070